Çarşamba 23 Nisan 2014

Nasıl Yüzülür?

Kelime anlamı olarak, batmadan suyun içerisinde durmaktır. Karada yaşayan bir varlık olan insan, suya girdiğinde bu durumu yadırgar ve telaş etmeye başlar. Bu telaş sonunda suyun hakimiyeti altına girer. Yani yüzemez. Yüzmek için suya hakimiyet kurması gerekmektedir. Halbuki suyun bir kaldırma kuvveti vardır. Yani hareket etmeden bile suyun üzerinde durmak mümkündür. Bunu yüzme bilen herkes bilmektedir. Yüzmenin bir kaç kuralını öğrenerek bu yapılabilir. Fakat o kurallar tamamiyle uygulamalı bir şekilde öğretilir ve bir süreç içerisinde olur. Birdenbile olmaz.

Suyla tanışıldıktan ve bütün yönleri öğrenildik sonra suya hakimiyet kurma vakti gelmiş bulunmaktadır. Suya hakimiyet kurabilen herkes artık yüzmeyi biliyor demektir.

Suyla hakimiyet kurulduktan sonra suyun içinde ilerlemek gerekir. Böylelikle kol atarak ayak vurarak suyun içerisinde vücut bir yerden bir yere taşınır. Fakat bu transfer işinin biraz teknik üzerine kurulması gerekir. Yüzmede tekniğin iyi gelişmiş olmasının çok büyük bir önemi vardır. Çünkü tekniği iyi olan bir kişi suyun içerinde ilerlerken daha estetik, daha hızlı ve daha atletiktir. Adalelerine daha iyi söz geçirir.

Bundan sonra yüzmenin öğrenme amacı bitmiştir. Artık tek amacı spor yapmaktır. Ve yapılan bu spor, en temel spordur.

Yüzme;
 • Hayat kurtaran tek spordur.
 • Atletizm ve cimnastikle birlikte 3 temel spordan biridir.
 • Vücudun sağlıklı ve dinç kalmasını sağlar.
 • Vücuttaki tüm organları çalıştırarak körelmelerini önler.
 • Suda olduğundan bir rahatlama hissi verir.
 • Vücudu aşırı zorlayarak egzersize bağlı ağrılar yaşatmaz.
YÜZME

Hem eğlenceli , hem serinletici hem de dinlendirici bir spor: Yüzme. Zihinsel ve fiziksel faydalarının yanında diğer bazı kara sporlarını yapmayı kısıtlayıcı fiziksel sınırlamaları olan kişilerinde kolayca yapabileceği bir spor.


Yüzme deyince hemen aklınıza olimpik bir havuzda yüzen profosyonel yüzücüler gelmesin. Uygun bir çalışma programı ve bazı temel teknikleri öğrenerek vücut dayanıklılığınızı kaslarınızın kuvvetini ve esnekliğini arttırabilirsiniz.

Avantajları:
 • Dayanıklılık ve esnekliğinizi geliştirir.
 • Adelelerinizi geliştirir ve denge sağlar. Birçok profesyonel ve amatör sporcusu egzersizleri yaparlar.
 • Kalbi güçlendirir.
 • Fiziksel görünümünüzü değiştirir.
 • Dolaşımı düzenler.Varis gibi hastalıklarda faydalıdır.
 • Kilo kontrolunu sağlar.
 • Stres ve gerilimi azaltır.
 • Eklem iltihabı gibi hastalıklarda eklemleri ve bağları daha az zorladığından önerilen egzersiz tipidir.
 • Haftada 3 gün yüzme önerilir. 1 saat yüzme ortalama 500 kalori harcatır.
 • Enerji verir.
 • Kas güçsüzlüklerini tedavi eder.
 • Şişmanlarda, hamilelerde ve hareketsiz kişilerde özellikle yararlıdır. Çünkü suda yapılacak egzersizler eklemleri ve bağları daha az zorlamaktadır. Sudaki vücut ağırlığı karadakinin 10 misli azalır.Suda yapılan rehabilitasyonun fizik tedavinin etkin bir formu olduğu kanıtlanmıştır.

Yüzme Stilleri (Suda Egzersiz Tipleri)

Suda yürüyüş veya koşu. Bel seviyesine kadar girilen suda yapılan yürüyüş veya koşu karada yapılandan 2 kat daha fazla dirence karşı yapıldığından iyi bir aerobik egzersizdir. Üstelik karada yapılan çalışmalarda oluşabilecek kazalar ve yaralanmalar suda % 90 oranında azalmaktadır.

Boyun seviyesindeki suda 20 dk veya daha uzun süreyle yapılacak , bütün vücudu çalıştıran ritmik aerobik hareketleri kalp damar sistemini güçlendirmektedir.Su içinde yapılacak pedal çevirme hareketi ve kolları açıp kapama hareketi faydalı olacaktır.

Krawl ya da serbest yüzebiliyorsanız 100 metre yüzme ile işe başlayın. 25 er metrelik 4 tur ile 100 metreyi tamamlayın ve tur aralarında 1 er dakika dinlenin. Daha sonra bu turları kademeli olarak arttırarak 20 dakika hiç durmadan yüzmeyi hedefleyin.
 • Genel yüzme 420 Cal.
 • Kuvvetli Yüzme 650 Cal.
 • Sırtüstü Yüzme 550 Cal.
 • Kurbağlama Yüzme 550 Cal.
 • Kelebek Yüzme 750 Cal.
 • Crawl Yüzme 750 Cal.
Yüzmenin Vücudumuza yararları

Yüzmenin Vücudumuza Yararları Nelerdir? Düzenli olarak yapılan egzersizin insan sağlığına olumlu katkıları vardır. Düzenli bir şekilde egzersiz yapanlarda sigara ve alkol içme alışkanlığı ve aşırı şişmanlık oldukça az görülür. Gençliğinde ve hamileliğinde spor yapan anne adaylarının ölü ve erken doğumlar görülmez. Uygun bir şekilde yapılan spor, tüm yaş gruplarındaki insanlara olumlu katkılar sağlar.

Yapılan fiziki aktivite ile kalp atım volümü artar, kalp atım sayısı azalır. Egzersiz sonucu kaslardaki kan akımı ve mitokondriyal enzimlerin salınımı artar. Fiziksel aktivite yapan bir kas, aktif olmayan bir kasa oranla daha fazla yağ ve daha az glikojen tüketir. Sonuç olarak, kalp ve beyin damarlarının tıkanmasının ana nedeni olan aterosklerozisin artmasına neden olan yüksek yoğunluklu lipoproteinlerde azalma olur.


Klinik pratiğinde egzersiz bazı hastalıkların ve hastalıklara uygulanan tedavilerin değerlendirilmesinde kullanılmaktadır. Solunum yollarında daralma olan hastanın tedavi verdiği yanıt yüzme ile değerlendirilebilir.

Egzersiz yapanlarda kalp krizi geçirme oranının egzersiz yapmayanlara oranla yarı yarıya düşük olduğunu kanıtlanmıştır. Çalışmalar egzersizin kalp kasının oksijen gereksinimini azalttığını, kandaki yağların değiştirdiğini ve böylece kalp krizi geçirme oranını azalttığını gösteriyor.

Egzersizin şeker hastalarının tedavisindede yeri vardır. Fiziksel aktiviteyle insüline duyarlılık artmakta ve şeker hastasının daha az insülin gereksinimi olmaktadır. Özellikle hastalığın başlangıç aşamasında olan şeker hastalarının tedavisinde, egzersiz önemli bir yer tutar.

Egzersizin aşırı şişmanlığın kontrolündede önemli yeri vardır. Beden ağırlığının kontrol altında tutulmasında iyi bir diyetin yanı sıra, düzenli egzersiz yapmanın da önemli katkıları olmaktadır.

EGZERSİZİN OLUMSUZ ETKİLERİ VAR MIDIR? 

Yeri geldiğinde egzersizin de olumsuz yönleri vardır. Özellikle düzenli egzersiz yapılıp, birden bırakıldığında veya yaşımıza vücudumuza uygun egzersiz yapmadığımızda da mutlaka zarar görme ihtimalimiz yüksektir.

YÜZME ÖNCESİ VE YÜZME SONRASI BESLENME DURUMU NASIL OLMALIDIR? 

Yemeğin üzerinden en az iki saat geçmeden çalışma yapılmamalıdır. Yemekten sonra yaklaşık bir buçuk saat kan beyin ve kalpten uzaklaşır. Herhangi bir kalp sorunu olanlar için yemek üstüne çalışma yapılması tehlikeli olabilmektedir. Bu tehlikeli durumlar kalp sorunu olmayanlarda da gözükebilmektedir. Yanlız şunu unutmamak lazım. “Yemek” dediğimiz, bir lokma birşey demek değildir. Az ve sulu besinler (içecekler, karbonhidratlar) yenildiğinde iki saat beklemeye gerek yoktur.

Aç karnına çalışmanın hiç bir zararı olmaz. Sabah çalışmalarında başlangıçtan 10-15 dk önce meyve suları içilebilir.

Çalışmalar esnasında vucudun su gereksinimini karşılamak çok önemlidir. Ter yoluyla ve diğer yollarla yitirilen su, karşılanmazsa baş ağrısı bitkinlik, genel bir isteksizlik gibi sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu bakımdan susadıkça yeterince su veya egzersiz esnasında bir yudum şeklinde içilebilir.

Egzersiz anında çok fazla su içilmesi midede gereksiz şişlik ve performansı bozucu rahatsızlık yapabilir.

Egzersizden hemen sonra çok aşırı soğuk şeyler içilmemelidir. Terle kaybedilen tuz, yeterli beslenme ile yerine konulabilir. Aşırı sıcakta ve çok su kayıplarında tuzlu şeylerin yenilip içilmesi yeterli değilse, tuz tabletleri ile takviye yapılmalıdır.


Türkiyede Yüzme ve Dalları 
Ülkemizdeki yüzme sporu gerçektende çok zayıftır. önde gelen takımlarımız
serbeste
 • galatasaray
 • fenerbahçe
 • istanbul yüzme ihtisas
kürekte
 • beşiktaş
 • galatasaray
 • fenerbahçe
 • i.yüzme ihtisas
__________________

Sessizce aktı gitti yıllar
Seni hiç uyandırmadan
Ve bir sabah, uyandığında
Kalmışsın tek başına...


Eski 21.03.2008, 11:22 Yüzme Stilleri #2
Adminiskraker
Üyenin avatarı (HeLLBoy)
Bilgiler
İsim: Levent
Şehir: Trabzon
Mesajlar: 12,415
Teşekkür: 2826
Üye No: 2
Yüzme Stilleri

SERBEST YÜZME STİLİ:
Dört yüzme stilindeki en hızlı olanıdır.Çekiş tekniği bir sağ kol bir sol kol şeklinde kabaca bir pervane gibi diyebiliriz.Kolların çekiş ile ayak vuruşu ve nefes senkronu iyi ayarlanmalıdır.Serbest yüzmede dikkat edilecek hususlar.
 • Kol çekişi
 • Ayak vuruşu
 • Nefes koordinasyonu
 • Vücudun suda duruşu
Kol çekişinin başlangıcı vücudun yatay tamamen suya paralel olması ile kolun omuz yardımı ile başımızın önünden uzanabildiğimiz en uzak noktadan suya girişi yapılır.Girişin yapılmasından sonra elin dıştan içe çok kısa bir hareket ile vücut altından kolu
geriye kadar çekişini yapıp su içindeki kol hareketini bitiriyoruz.Kolun bacak hizasından çıkışı yapıldıktan sonra omuz yardımı ile kolu dirsekten kırıp suyun dışında ileri başımızın önünden tekrar suya girişini yapmak için uzatıp kol turunu bitiriyoruz.Ayak vuruşu kollar ile uyum içerisinde çalışmalıdır.2 kol çekişte toplam 6 ayak vuruşu yapılmalıdır. Nefes almak için başın uygun bir şekilde çevrilmesi şarttır, aksi taktirde vücut pozisyonu, kol hareketlerinin simetrisi ve bacak hareketlerinin planı bozulabilir ve bu şekilde yüzme randımansız bir hale gelebilir.


SIRTÜSTÜ YÜZME STİLİ:


Serbest yüzme stiline benzerliği ile bilinir. Sudaki pozisyonumuz sırt üstü yatay bir pozisyonla başlar .
Bacaklar suya paralel ve gergin olarak su seviyesinin hemen içinde hareket eder. Serbest yüzme de olduğu gibi bir tam kol turunda üç ayak vuruşu önerilmektedir. Kol çekişleri serbest yüzmede olduğu gibi birbirinin zıttı yönlerde bacak baldır hizasında kol düz bir avuç içi içe bakacak şekilde harekete başlar .Kol tam doksan derecelik bir açı aldığında avuç içi dışa dönerek başın arka tarafına kadar çekişi yapıp suya giriş gerçekleşir. Kol suya giriş yaptıktan hemen son rol dirsekten bükülüp vücudun yanından bacak hizasına kadar çekiş yapılır. Kol hareketindeki tur tamamlamış olur. Sırt üstü yüzmede baş sürekli dışarıda olduğu için nefes almada problem konusu yoktur. Uzmanlara göre kol sudan çıktıktan son nefes alınmasını önemektedir. 

KURBAĞLAMA YÜZME STİLİ:

Kurbağlama adından da anlaşıldığı gibi kurbağların sudaki yüzüş stili ile aynıdır.
Bu yüzme stilinde ayak ve kol kordinasyonu çok önemlidir. Kurbağlama yüzme ayakların geriye uzatılıp ilk olarak kol hareketi il başlar.Kollar baş önünde birleşik ileri doğru uzatılmış bir şekilde baş suyun içinde ki pozisyon ile başlar.Kol hareketi birbirinin zıttı yönde yanlara doğru hareket ile başlayıp dirsekler bükülü omuz hizasına kadar suyun altında yüzümüz hizasına kadar bir yay çizerek suyun içindeki hareketi başlar yüzümüze doğru yükselen kol yüz hizasından dışarı çıkartıp ileri hızlı bir şekilde uzatırken ayaklar devreye girip kurbağa ayak yaparak kolların ileri uzanması ile ayakların kurbağa ayak yapması aynı zamanda tamamlanır. Nefes almak için dışarıda olan başımızı da suyun içine sokarak hareketin bir turu tamamlanmış olur.


KELEBEK YÜZME STİLİ:

Kelebek, yüzme stilleri içerisinde en zor yapılanıdır. Kısmen kurbağlama stiline benzer. Kollar ve ayaklar sanki birleşikmiş gibi beraber hareket eder. Bir uzuv ne yaparsa diğeri de aynısını gerçekleştirir. Kelebek yüzmede hareketin merkezi beldir, bel bu stilde diğerlerinde olmadığı kadar önemlidir.
Kurbağalama yüzme tekniğindeki gibi, kelebek tekniğinde de nefes alıp verme başın yukarıya kaldırılması ile gerçekleştirilir. Bazı yüzücüler nefes almak için başlarını kaldırıp yandan almayı tercih eder. Hareket kalça ekleminden yapılır. Dizlerin bükülmesi ile birlikte, üst bacak suya iner ve ayak parmak uçları sivri olarak içe doğru rotayson yapar. İlerlemenin gerçekleşmesi için, alt bacak bir "kırbaç" hareketi yapar. Kol hareketi üç evreden oluşur.: Kolun suya girişi ve suyun tutulması evresinde, eller dışa doğru yay çizerek yapar. Kolun suyu çekme evresinde ise, kollar hafif yana açılır ve hafif dirsekten kırılarak yaparak, suyu çekmeye başlar. Kolun suyu itme evresinde, kollar suyu bacaklara doğru iter ve vücudun yanına yaklaşıncaya kadar devam eder.
__________________

Sessizce aktı gitti yıllar
Seni hiç uyandırmadan
Ve bir sabah, uyandığında
Kalmışsın tek başına...